اگر تلفظ زبان انگلیسی تان خوب نیست حتما این مطلب را بخوانید!

,
تلفظ زبان انگلیسی - حروف صدا دار - حروف بی صدا - یادگیری فونتیک انگلیسی
 • یکی از مباحث مهم در بحث یادگیری سریع زبان انگلیسی تلفظ صحیح کلمات است چراکه که اگر کلمه ای به صورت صحیح و با تلفظ درست در حافظه تان ذخیره نشده باشد هیچ گاه آن کلمه برایتان در دنیای واقعی تکرار نخواهد و طبعا چیزی که کم تکرار باشد یادگیری اش سخت تر است. بهتر کردن لهجه انگلیسی در گرو درست خواندن کلمات و آشنایی با فونتیک های زبان انگلیسی است. اجازه دهید در همین ابتدای امر آب پاکی را روی دستتان بریزیم و بگوییم اگر کلمات انگلیسی را به با نوشتن تلفظ انگلیسی به زبان فارسی یاد می گیرید در حق خود و زبان انگلیسی جفای بزرگی کرده اید! در ادامه با آموزش خواندن فونتیک و تلفظ صیحیح کلمات در زبان انگلیسی و آشنایی با حروف صدا دار و و حروف بی صدا همراه خواهیم بود.

  تلفظ زبان انگلیسی و خواندن فونتیک

  قبل از شروع این مبحث اجازه دهید و برای شروع انگلیسی از صفر یک بار برای همیشه این مطلب را در مورد یادگیری تلفظ انگلیسی و فونتیک زبان انگلیسی بیان کنیم که یادگیری در زبان انگلیسی کاملا سماعی است یعنی تا کلمه را کسی برایتان بازگو نکرده و گوش نداده باشید یادگیری آن غیر ممکن است اما همیشه یادگیری تلفظ انگلیسی به صورت سماعی یا از طریق فیلم امکان پذیر نیست. اینجاست که فونتیک ها در دیکشنری ها به کمکمان می آیند. توجه داشته باشید که اگر کلمه ای را بار اول با تلفظ صحیح فرابگیرید سرعت یادگیری تان سه برابر خواهد شد پس یک بار برای همیشه مقاله یادگیری تلفظ انگلیسی را بخوانید و برای همیشه از شر تلفظ های انگلیسی عجیب و غریب کلمات خلاص شوید!

  فونتیک ها در تلفظ زبان انگلیسی هرکدام بیانگر یک صدا هستند

  دقت داشته باشید تمام علایمی که به صورت قرار دادی در فونتیک خوانی زبان انگلیسی به صورت قراردادی وجود دارد در حقیقت بیانگر یک صداست که در ادامه با آن آشنا خواهید شد. در ابتدای امر اجازه دهید شما را با دو گروه کلی واج های صدا دار (Vowels) و واج های بی صدا (Consonant)  آشنا کنیم.

  واج ها یا حروف صدا دار انگلیسی (VOWELS)

  حروف یا واج های صدا دار آن دسته از واج هایی هستند که هنگام بیان آن لب های فرد از یک دیگر جدا می شوند. شاید با خود بگویید خب این که نشد حرف! هنگام تلفظ خیلی از حروف لب هایمان از حرف جدا می شود اما اگر کمی دقت کنید متوجه می شوید که این حروف به تعداد انگشتان یک دست هستند به مثال های زیر دقت کنید.

  Saw, Air, Pure, Open, Sing

  همانطور که می بینید امکان تلفظ صداهای a, i, u, o, e بدون باز کردن لب ها از یکدیگر امکان پذیر نیست. نکته قابل تامل در این قسمت این است که این ها صدا هستند برای همین به آن حروف صدا دار انگلیسی گفته می شود و ملاک ما برای تشخیص و تلفظ حروف صدا دار، صرفا صدای آن است و شکل نوشتاری آن. نکته حائز اهمیت دیگر در تلفظ زبان انگلیسی و فونتیک اینکه هرجا جلو فونتیک کلمه ای علامت (:) را مشاهده کردید یعنی آن حرف را باید به صورت کشیده بیان کنید. بهتر است فرهنگ لغت را باز کنید و بعد به خواندن این مطلب ادامه دهید. در ادامه جدولی از مهمترین فونتیک ها  و تلفظ زبان انگلیسی را مشاهده می کنید که یادگیری آن می تواند تا حدود زیادی مشکل تلفظ زبان انگلیسی تان را حل کرده و شما را برای همیشه از شر تلفظ غلط کلمات نجات دهد.

  نشانه فونتیک صدا مثال
  /ɪ/ صدای “ای” کوتاه fit
  /ɛ/ صدای “اِ” کوتاه check
  /æ/ صدای “اَ” fat
  /ə/ صدای بسیار کوتاه بین “اَ” و “اِ” که اصطلاحا به آن “شوا” می‌گویند red
  /ɑ/ صدای “آ” father
  /:ɔ/ صدای “اُ” کشیده ought
  /ʊ/ صدای “او” کوتاه book
  /:i/ صدای “ای” کشیده seem
  /e/ صدای “اِ” کشیده say
  /a/ صدای “آ” کشیده aisle
  /∧/ صدای “اُ” کوتاه صدای بین آ و او cup
  /:u/ صدای “او” کشیده soon

  واج‌های بی صدا (CONSONANTS)

  به طور کلی هر واج یا حرفی که بین حروف صدا دار نباشد بی صدا هستند پس نیازی نیست زیاد خودتان را درگیر حروف بی صدا کنید تنها روی جدولی که در ادامه برایتان تدارک دیه ایم تمرکز کنید.

  نشانه فونتیک صدا مثال
  /m/ صدای “م” man
  /n/ صدای “ن” nest
  /ŋ/ صدای “ن” خفیف، بدون صدای “گ” sing
  /p/ صدای “پ” pet
  /b/ صدای “ب” bag
  /t/ صدای “ت” tell
  /d/ صدای “د” dog
  /k/ صدای “ک” cat
  /g/ صدای “گ” get
  /f/ صدای “ف” fish
  /v/ صدای “و” به شکلی که ما در فارسی تلفظ می‌کنیم. دندان‌های بالا به لب پایین می‌چسبند. vest
  /w/ صدای “و”  با لب‌های غنچه شده what
  /θ/ صدایی شبیه به “ث” که از میان نوک زبان و دندان‌های بالایی تولید می‌شود دقیقا شبیه به “ثم” در زبان عربی thing
  /ð/ صدایی شبیه به “ذ” عربی که از میان نوک زبان و دندان‌های بالایی تولید می‌شود. that
  /s/ صدای “س” Say
  /z/ صدای “ز” zebra
  /ʃ/ صدای “ش” sharp
  /ʒ/ صدای “ژ” pleasure
  /h/ صدای “ه” hat
  /tʃ/ صدای “چ” cheek
  /dʒ/ صدای “ج” jaw
  /j/ صدای “ی” (در بعضی از دیکشنری ها به شکل /y/ هم نوشته می‌شود yes

  فونتیک و تلفظ انگلیسی

  با مراجعه به فرهنگ لغت انگلیسی مثل آکسفورد یا لانگ من می توانید برای تلفظ انگلیسی تمرین کرده و فونتیک خوانی خود را تقویت کنید. دقت داشته باشید که در خواندن صحیح کلمات استرس کلمه هم نقش مهمی ایفا می کند که یادگیری استرس کاملا شنیداری است و نمی توان آن را آموزش داد اما کم کم می توان به آن مسلط شد. در ادامه چند نمونه از فونتیک های و تلقظ زبان انگلیسی می پردازیم:

  cell phone

  noun

  /ˈsel fəʊn/
  (also cellular phoneinformal cell)

  (especially North American English)

  British English usually mobile phonemobile). phone that does not have wires and works by radio, and that you can carry with you and use anywhereThe use of cellular phones is not permitted on most aircraft

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  14 پاسخ
  1. Z chahian
   Z chahian گفته:

   آقا خدا پدرتونو بیامرزه عالی بود
   فقط من داخل بعضی دیکشنری های IPA
   دیگه هم دیدم اونا چطوری تلفظ میشن

   پاسخ

  دیدگاه خود را ثبت کنید

  تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
  در گفتگو ها شرکت کنید.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *