ویرایش پایان - اصلاح پایان نامه - ویرایش فرمت پایان نامه

وجود یک دستورالعمل مشخص و یکسان برای نگارش و تدوین پایان نامه‌ های مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا، نه تنها به بهبود کیفیت پایان نامه و تحقیقات علمی و پژوهشی کمک می‌کند، بلکه امکان استفاده بهتر و مطلوب تری را برای دانشجویان دیگر که درصدد ادامه این پژوهش هستند فراهم می‌کند. به همین علت، ویرایش پایان نامه، ویرایش فرمت پایان نامه بعد از نگارش آن، امری حیاتی تلقی می‌شود و دانشجو یا پژوهشگر ملزم به اصلاح پایان نامه خود بر اساس این دستورعملهای واحد است.

تیم برزگ سایت کافه یادداشت که سابقه درخشانی در زمینه اصلاح پایان نامه و ویرایش فرمت پایان نامه در کارنامه خود دارد، در این مقاله بر آن شده است تا اصول و فنون اصلاح پایان نامه را به زبانی ساده و روان بیان کند و نکات ارزشمندی را در خصوص ویرایش فرمت پایان نامه کارشناسی ارشد یا دکترا به شما همراهان عزیز ارائه دهد. پس اگر مرحله نگارش پایان نامه کارشناسی ارشد یا دکتری خود را به پایان رسانده اید و اکنون قصد اصلاح پایان نامه یا اصلاح پایان نامه خود را دارید، به هیچ عنوان این مقاله را از دست ندهید!

سه مرحله مهم ویرایش پایان نامه

یک دانشجوی کارشناسی ارشد یا دکترا برای ویرایش فرمت پایان نامه و یا اصلاح پایان نامه خود، با سه مرحله ویرایشی روبرو است.

ویرایش ظاهری پایان نامه

اولین مرحله اصلاح پایان نامه ویرایش ظاهری آن است که شامل مواردی مانند چیدمان مطالب و صفحه آرایی می‌باشد. در این خصوص هر دانشگاهی برای خود یک شیوه نامه اختصاصی طراحی و تدوین کرده است که دانشجو باید این شیوه نامه را از سایت اختصاصی دانشگاه خود دانلود نماید و مطابق با دستورالعمل‌های ارائه شده، به ویرایش فرمت پایان نامه خود بپردازد. در اصلاح پایان نامه در این مرحله، این موارد بررسی می‌شود:

 1. صفحه‌بندی (حاشیه گذاری صفحات، شماره گذاری صفحات و غیره)
 2. اعمال نوع و اندازه فونت خواسته شده
 3. تنظیم فهرست برای فصول
 4. تنظیم پاورقی ها
 5. تنظیم منابع بر اساس فرمت خواسته شده

ویرایش فنی پایان نامه

در این مرحله از ویرایش فرمت پایان نامه ، ویراستار به تصحیح غلط های املایی و نگارشی اقدام می‌نماید. موارد زیر در این مرحله از اصلاح پایان نامه انجام می‌شود:

 1. بررسی رعایت فاصله و نیم فاصله بین کلمات
 2. تنظیم پاراگراف ها
 3. بررسی علائم نگارشی مانند پرانتز، ویرگول، دو نقطه و غیره
 4. اصلاح اعداد و اعشار بکار رفته

ویرایش تخصصی و علمی متن

در این مرحله از اصلاح پایان نامه ، توجه ویراستار به محتوا و مفاهیم تخصصی متن معطوف می‌شود. به این معنا که پس از اصلاح پایان نامه ، خبری از جملات مبهم و گنگ نباشد. مطالب بصورت گویا، روان و ساده بیان شده باشند و جملات بیش از حد کوتاه یا طویل نباشند. در این قسمت از ویرایش فرمت پایان نامه است که واژگان تکراری، لغات عامیانه و کلمات و عبارات ناقص حذف شده و جملات از نظر محتوایی و معنایی بررسی می شوند. خطاهای دستوری و ساختاری موجود در متن نیز در این مرحله از اصلاح پایان نامه رفع می‌شوند با این کار می توان تا حد زیادی از سرقت ادبی در پایان نامه جلوگیری کرد.

با این حال اگر هنوز کار نوشتن پایان نامه شما به اتمام نرسیده است و در مراحل تدوین و نگارش آن هستید، قبل از مطالعه این مقاله، به لینک زیر سری بزنید!

https://cafeyadasht.ir/blog/processes-of-doing-thesis/

ویرایش فصل ۴ و ۵ پایان نامه

در پایان نامه ارشد یا دکتری، فصل ۴ معمولا مربوط به تحلیل داده ها و فصل ۵ در هم درباره نتایج بدست آمده از پژوهش و رد یا تایید فرضیات پیشنهاد شده می‌باشد. در فصل ۴ که فصل تحلیل آماری خوانده می‌شود، دانشجو باید نتایج آماری و داده‌هایی که بدست آورده است را بیان کند؛ در فصل چهار پایان نامه مواردی مانند خلاصه سازی داده‌ها، کدگذاری داده‌ها و نمایش داده‌ها با نمودارها و جداول مختلف صورت می‌گیرد.

 در واقع در فصل چهار پایان نامه شما نتایج و اطلاعاتی را ارائه می‌کنید که در فصل پنج باید این نتایج را تفسیر کنید. در فصل ۵ نیز به تحلیل داده ها، بحث و نتیجه گیری درمورد موضوع مورد پژوهش می‌پردازد.

فصل ۴ و ۵ مهم ترین فصول پایان نامه هستند، چرا که این بخش ها در جلسه دفاع مورد بررسی دقیق داوران قرار می‌گیرند و به گونه‌ای تعیین کننده موفقیت یا عدم موفقیت پژوهشگر هستند؛ زیرا قرار است در این فصل‌ها ادعاهای پژوهشگر اثبات شود و اطلاعاتی که دانشجو بدست آورده است از نظر کیفی و کمی مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرد.

پس همانطور که بیان شد اگر نگارش فصل ۴ و ۵ پایان نامه بدون ویراستاری و بازخوانی باشد، ممکن است کل پروژه را زیر سوال ببرد. وجود هرگونه خطای نگارشی و علمی از ارزش متن پایان نامه می‌کاهد و شانس دانشجو را برای قبولی پایان نامه اش کم می‌کند؛ به همین علت ادیت (edit) و ویرایش فصل ۴ و ۵ باید بلافاصله بعد از نگارش پیایان نامه صورت بگیرد. دانشجو جهت ویراستاری متن پایان نامه و ویرایش اعداد و داده‌های آماری فصل ۴ و ۵، می تواند از متخصصین در این زمینه مشاوره بگیرد تا از کیفیت کار پایان نامه خود مطمئن شود.

هزینه ویرایش پایان نامه چقدر است؟

طیف قیمت اصلاح پایان نامه و دستمزد فردی که به اصلاح پایان نامه می‌پردازد، به عوامل مختلف و متنوعی بستگی دارد. بعضی مواقع خود دانشجو به علم ویراستاری مسلط بوده و با قواعد نگارشی و املایی نیز آشناست، در این صورت خود او به ویرایش فرمت پایان نامه اقدام می‌نماید. اما گاهی موارد دانشجو یا پژوهشگر به این قواعد مسلط نیست و یا این که با وجود مشغله‌های دیگری مانند آماده شدن برای جلسه دفاع، وقت اصلاح پایان نامه خود را ندارد؛ در این حالت است که کار اصلاح پایان نامه را به یک فرد متخصص می‌سپارد. دستمزد این شخص بسته به موارد زیر متفاوت است:

 1. نوع ویرایش ( ظاهری، فنی، تخصصی)
 2. زمان ویرایش (فوری یا معمولی)
 3. تجربه و تسلط ویراستار (حرفه‌ای یا آماتور)

افزون بر سفارش ویرایش فرمت پایان نامه به شخص ویراستار، این کار از طریق سایت های آنلاین ویراستاری نیز انجام می‌شود. نیروهای متخصصی که در این سایت ها مشغول به کار هستند، از روش‌های مختلف آنلاین یا غیرآنلاین به دانشجویان کمک می‌کنند تا متن‌های پایان ‌نامه ‌شان را ویرایش نمایند.

سایت کافه یادداشت نیز یکی از سایت های بسیار معتبر و با تجربه در زمینه ویرایش فرمت پایان نامه می‌باشد که اگر تمایل داشتید می‌توانید از طریق لینک زیر سفارش خود را انجام دهید.

https://cafeyadasht.ir/order/

انواع نرم افزار و سایت ویرایش پایان نامه

علاوه بر سایت های آنلاین و موسسات غیر آنلاین ویراستاری، می توانید برای ویرایش فرمت پایان نامه خود از نرم افزارهای ویراستاری کمک بگیرید. نرم افزار اصلاح پایان نامه با مشخص کردن اشتباهات املایی و نگارشی، اصلاح پایان نامه را برای شما راحت‌تر می‌کند.

تیم بزرگ کافه یادداشت ، که تنها هدفش بهبود کیفیت پایان نامه شما و درخشیدن آن در جلسه دفاع می‌باشد، در ادامه به معرفی چندین نرم افزار ویراستاری پرداخته است تا شما بتوانید به کمک آنها به اصلاح پایان نامه خود اقدام نمایید.

 1. نرم افزار ویرایش فارسی ویراستار

این نرم‌افزار ویرایشی پس از نصب در محیط ورد  ظاهر می گردد و به آسانی می‌توانید از آن بهره ببرید. البته این نرم افزار خالی از خطا نیست، به این معنا که نباید برای پروژه تان تنها به ویراستار متکی باشید، بلکه بهتر است بعد اتمام کارتان با این نرم ‌افزار، دوباره مطالبتان را بررسی نمایید. ولی در کل، نرم افزار ویراستیار می‌تواند تعداد زیادی از نکات ویرایشی را در متن‌ پایان نامه پیاده‌سازی کند.

https://soft98.ir/software/office/2585-Virastyar.html

 1. سایت ویرایش همینگوی

سایت همینگوی به شما کمک می‌کند تا خوانایی متن خود را بهبود ببخشید. این سایت طول جملات متن شما را بررسی کرده و در خصوص چگونگی کاهش قیدها و ساده کردن متن پیشنهاداتی را ارائه می‌نماید. ویژگی منحصر به فرد این سایت که می‌توانید در پروژه خود از آن استفاده نمایید این است که به شما نمره ای در مورد خوانایی متن و معیارهایی مثل تعداد کلمات، جملات و پاراگراف‌ها می‌دهد که این نمرات در روند ویرایش فرمت پایان نامه تان بسیار حائز اهمیت است.

http://www.hemingwayapp.com/

کلام آخر

در آخر باید گفت که بهترین و مطمئن ترین گزینه برای پروژه پایان نامه‌، بهرگیری از ویراستاران حرفه‌ای است. این متخصصان به شما در گرفتن نمره‌ای بهتر کمک کنند مهم‌تر از آن اجازه نمی‌دهند که بخاطر وجود غلط‌های جزئی نگارشی، فنی و یا محتوایی، مورد نقد استادانتان قرار بگیرید و نمره دلخواهتان را بدست نیاورید.

تیم کافه یاداشت که افزون بر ترجمه پایان نامه و ترجمه متون تخصصی ، ارائه دهنده تمامی خدمات در خصوص کار پایان نامه کارشناسی ارشد و دکتری می‌باشد، کاملا آماده است تا با کمک ویراستاران زبده و متخصص خود به کمک شما بیاید و شما را در رسیدن به مدارج علمی بالا یاری رساند.

1 پاسخ
 1. Eric Jones
  Eric Jones گفته:

  Good day,

  My name is Eric and unlike a lot of emails you might get, I wanted to instead provide you with a word of encouragement – Congratulations

  What for?

  Part of my job is to check out websites and the work you’ve done with cafeyadasht.ir definitely stands out.

  It’s clear you took building a website seriously and made a real investment of time and resources into making it top quality.

  There is, however, a catch… more accurately, a question…

  So when someone like me happens to find your site – maybe at the top of the search results (nice job BTW) or just through a random link, how do you know?

  More importantly, how do you make a connection with that person?

  Studies show that 7 out of 10 visitors don’t stick around – they’re there one second and then gone with the wind.

  Here’s a way to create INSTANT engagement that you may not have known about…

  Talk With Web Visitor is a software widget that’s works on your site, ready to capture any visitor’s Name, Email address and Phone Number. It lets you know INSTANTLY that they’re interested – so that you can talk to that lead while they’re literally checking out cafeyadasht.ir.

  CLICK HERE https://talkwithwebvisitors.com to try out a Live Demo with Talk With Web Visitor now to see exactly how it works.

  It could be a game-changer for your business – and it gets even better… once you’ve captured their phone number, with our new SMS Text With Lead feature, you can automatically start a text (SMS) conversation – immediately (and there’s literally a 100X difference between contacting someone within 5 minutes versus 30 minutes.)

  Plus then, even if you don’t close a deal right away, you can connect later on with text messages for new offers, content links, even just follow up notes to build a relationship.

  Everything I’ve just described is simple, easy, and effective.

  CLICK HERE https://talkwithwebvisitors.com to discover what Talk With Web Visitor can do for your business.

  You could be converting up to 100X more leads today!

  Eric
  PS: Talk With Web Visitor offers a FREE 14 days trial – and it even includes International Long Distance Calling.
  You have customers waiting to talk with you right now… don’t keep them waiting.
  CLICK HERE https://talkwithwebvisitors.com to try Talk With Web Visitor now.

  If you’d like to unsubscribe click here http://talkwithwebvisitors.com/unsubscribe.aspx?d=cafeyadasht.ir

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *