تفاوت انجام پایان نامه ارشد و دکترا

یکی از دغدغه های اصلی دانشجویان نوشتن پایان نامه ارشد و رساله دکتری، شباهات و تفاوت هایی با هم دارند؛ خیلی از افراد پس از فارغ التحصیلی تفاوت پایان نامه ارشد و دکترا را نمی دانند در این مطلب سعی کردیم تفاوت این دوتا پایان نامه را بگوییم.دانستن تفاوت پایان‌نامه ارشد و رساله دکتری در ارائه تحقیقات و استخراج مقالات خوب و قوی از آن‌ها تاثیر بسیار مثبتی دارد. البته هزینه انجام پایان نامه هم یکی دیگر از دغدغه های دانشجویان است.

پایان نامه (Thesis) چیست؟

دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد پس از اتمام دوره کارشناسی ارشد نیازمند انجام پژوهشی مرتبط با دوران تحصیلی خود هستند؛ به این پژوهش پایان‌ نامه می‌گویند که نگارش آن بر اساس اصول و قوانینی مشخص  است. پایان‌ نامه جزء واحدهای درسی دانشجویان کارشناسی ارشد است و تا این واحد را پاس نکنند، نمی‌توانند مدرک‌شان را دریافت کنند. پایان‌ نامه از انتخاب موضوع تا نتیجه‌گیری پژوهش را در برمی‌گیرد و دربر گیرنده همه مراحل تحقیق و تلاش دانشجوست و البته کیفیت آن مشخص‌کننده بار علمی نویسنده آن است. همچنین می‌شود نگارش پایان‌ نامه را تمرینی برای آماده‌سازی دانشجو دانست؛ واحدی اجباری که برای ارتقای توانمندی دانشجو لازم است تا بتواند در انجام پژوهش‌های تخصصی‌تر و بزرگ‌تر در مقاطع تحصیلی بالاتر موفق باشد. پایان‌ نامه بخش‌ها و فصول مختلفی دارد که عبارت‌اند از:

 • صفحات آغازین مانند، جلد، صفحه عنوان، پیش‌گفتار، صفحه تقدیم، صفحه سپاسگزاری، فهرست و…
 • فصل نخست شامل مقدمه‌ای است که به توضیح کلیات طرح و دلایل انتخاب موضوع می‌پردازد.
 • فصل دوم پایان نامه مختص بررسی پیشینه تحقیق و نتایج آن‌ها و تاثیرات‌شان در روند پژوهش است.
 • فصل سوم روش تحقیق را شرح می‌دهد و داده‌های مورد استفاده دانشجو را بررسی می‌کند.
 • فصل چهارم به نتایج پژوهش اختصاص دارد و با ارائه آمارها دستاوردهای تحقیق را تجزیه و تحلیل می-کند.
 • فصل پنجم جمع‌بندی نهایی پایان‌ نامه است و ضمن مقایسه نتایج تحقیق با سایر تحقیقات، مزیت‌های پژوهش را بیان می‌کند.
 • منابع
 • پیوست‌ها

پایان نامه ارشد

رساله یا تز (Dissertation) چیست؟

رساله یا تز به کار تحقیق یا پایان‌ نامه دوره دکتری گفته می‌شود که در مورد موضوعی مربوط به گرایش تخصصی این مقطع تحصیلی است. این کار تحقیقاتی نیز قواعدی دارد که دانشجویان باید آن‌ها را رعایت کنند و جزء واحدهای درسی محسوب می‌شود و تا نمره قبولی آن را دریافت نکنند، موفق به اخذ مدرک دکتری نخواهند شد.

شباهت های پایان نامه دکتری و ارشد

قبل از اینکه درباره تفاوت های پایان نامه ارشد و دکترا صحبت کنیم درباره شباهت های این دو صحبت میکنیم. هر دو پایان نامه دکتری و پایان نامه ارشد کار تحقیقاتی و پژوهشی هستند که به دانشجویان تحصیلات تکمیلی اختصاص داده شده است. از آنجایی که آنها مطالعات گسترده ای هستند، بنابراین این پایان نامه ها در پایان آخرین سال تحصیلی انجام می شود.
شما برای انجام پایان نامه ارشد و دکترا خود نیازمند مشاوره گرفتن از استاد راهنما هستید.پس از نوشتن پایان نامه نیازمند این هستین که استاد راهنما اشکالات و اصلاحات پایان نامه شما را بیان کند و پس از رفع اون باید سعی کنید مقاله خود را در سایت های معتبر چاپ کنید.

تفاوت پایان‌ نامه ارشد و رساله دکتری

پایان نامه ارشد و دکترا علاوه بر شباهت هایی که به هم دارند دارای تفاوت هایی نیز هستند که در اینجا بیان میکنیم:

 • نحوه نگارش و حجم نوشته:

معمولا پایان‌ نامه ارشد حدود صد صفحه نوشته می‌شود، اما رساله دکتری به دلیل گسترده‌تر بودن و تخصصی بودن اطلاعات حجم بیشتری به خود اختصاص می‌دهد و مفصل‌تر است و حتی ممکن است تا ۴۰۰ صفحه نوشته شود. و البته ممکن است با توجه به گرایش های مختلف تعداد صفحات متفاوت باشد. توجه داشته باشید که انجام فصل چهار پایان نامه یکی از حساس ترین وظایف شما دانشجویان عزیز است.

 • زمان نگارش:

زمان تحقیقات رساله دکتری اغلب طولانی‌تر از پایان‌ نامه کارشناسی ارشد است؛ پایان نامه پس از اتمام دوره کارشناس ارشد نوشته میشود و پایان نامه دکترا پس از اتمام تحصیلی با توجه به یک ایده نو نوشته میشود و فرد باید در جلسه دفاع از پایان نامه خود دفاع کند.

 • نوع موضوع:

پایان‌ نامه ارشد می‌تواند تحقیقی تکمیلی باشد و تحقیقات پیشین را که نوشته شده را کامل کند، اما رساله دکتری باید نتایج تحقیق روی موضوعی کاملا جدید باشد، به همین دلیل نوشتن رساله کاری گسترده تر، سخت‌تر، پیچیده‌تر و تخصصی‌تر از پایان‌ نامه ارشد است.

 • هدف:

همان‌طور که گفتیم، هدف از انجام دادن پایان‌ نامه مقطع کارشناسی ارشد آشنایی و یادگیری روش کار تحقیقاتی توسط دانشجویان است و آن‌ها با انجام دادن پژوهش می‌توانند میزان تسلط خود بر موضوع انتخاب‌شده و همچنین توانمندی علمی‌شان را نشان دهند تا توسط هیات داوران و مخاطبان دیگر محک بخورند، اما در مقطع دکتری دانشجویان با کار پژوهشی و مراحل آن قبلا آشنا شده‌اند و باید مسلط‌تر به نوشتن رساله بپردازند. در واقع آن‌ها با ارائه رساله‌شان قدرت خود را در انجام دادن کارهای تحقیقاتی به شکل مستقل به دیگران اثبات می‌کنند.

 • نوع پروپوزال:

پروپوزال رساله به دلیل موضوع مفصل‌تر و جزئیات بیشتر تحقیق، طولانی‌تر از پروپوزال کارشناسی ارشد است؛ در نوشتن پروپوزال کارشناسی ارشد دانشجو فقط به توضیح نکات ضروری می‌پردازد، اما در رساله دکتری شرح کامل موارد مهم الزامی است و نباید از جزئیات غافل شد.

 • دامنه موضوع:

دامنه مباحث رساله وسیع‌تر است و نظریه‌ها و فرضیه‌های مهم‌تر و بیشتری را ارائه و بررسی می‌کند، به همین دلیل مستلزم استفاده از خلاقیت و استنادات علمی معتبر است.

 • روش تحقیق:

همچنان که پیش‌تر اشاره کردیم، دانشجویان مقطع دکتری با کار تحقیقاتی و روش تحقیق آشنا هستند و تجربیات مختلفی از انجام دادن پایان‌ نامه ارشد خود کسب کرده‌اند، بنابراین در نگارش رساله باید بتوانند نظریه‌ای جدید ارائه کنند و به این حد از توانایی علمی رسیده باشند که با بررسی دقیق و تحلیل نظریه‌های گذشته، نظر خود را بیان کنند. همچنین در نگارش پایان‌ نامه از یک روش تحقیق استفاده می‌شود، اما در نوشتن رساله، به دلیل گستردگی تحقیقات، ممکن است از چند روش تحقیق به طور ترکیبی استفاده شود.

قیمت هر فصل پایان نامه دکتری

هزینه نوشتن پایان نامه دکتری

در حالت کلی به رشته، موضوع و زمان دانشجو بستگی دارد. با اینحال هزینه نوشتن رساله دکتری از ۶-۷ تومن برای رشته های انسانی اغاز شده و تا ۱۲-۱۵ تومن رشته های فنی مهندسی متغیر است. البته قیمت ذکر شده به صورت تقریبی بوده و مختص نوشتن رساله می باشد و هزینه انجام مقاله جدا می باشد. به طور مثال هزینه انجام رساله دکتری عمران به همراه یک مقاله isi حدودا ۲۶ میلیون می باشد. در کل هزینه انجام فصل یک تا پنج پایان نامه دکتری به شرح زیر می باشد.
هزینه انجام پروپوزال دکتری: ۸۰۰ الی ۱۲۰۰ برای رشته های انسانی، ۱۵۰۰ الی ۲۵۰۰ برای رشته های فنی
هزینه انجام پایان نامه فصل یک و دو دکتری: ۶۰۰ الی ۱۱۰۰ برای رشته های انسانی، ۱۲۰۰ الی ۱۵۰۰ برای رشته های فنی
هزینه انجام پایان نامه فصل سوم دکتری: ۸۰۰ الی ۱ برای رشته های انسانی، ۱ الی ۱۵۰۰ برای رشته های فنی
هزینه نوشتن پایان نامه ارشد فصل چهار و پنج دکتری: ۲۵۰۰ الی ۳۵۰۰ برای رشته های انسانی، ۴۰۰۰ الی ۶۰۰۰ برای رشته های فنی

هزینه پایان نامه به ترتیب فصول

در ارتباط با هزینه کلی انجام پایان نامه ارشد قبلا به صورت کلی صحبت نموده ایم. در ادامه قیمت هر فصل پایان نامه ارشد به تفکیک ارائه خواهد شد.
قیمت انجام پروپوزال ارشد: ۴۰۰ الی ۸۰۰
قیمت نوشتن پایان نامه ارشد فصل اول و فصل دوم پایان نامه ارشد: ۴۰۰ الی ۹۰۰
هزینه نوشتن پایان نامه ارشد فصل سوم پایان نامه ارشد: ۳۵۰ الی ۸۰۰
هزینه نوشتن پایان نامه ارشد فصل چهار و پنج پایان نامه ارشد: ۸۰۰ الی ۱۸۰۰

هزینه انجام صفر تا صد پایان نامه ارشد: بستگی به موضوع ارائه شده دارد.

قیمت های فوق تقریبی بوده و دانشجو می تواند جهت کسب اطلاعات دقیق از قیمت هر فصل پایان نامه با کافه یادداشت  در ارتباط باشد.

با توجه به تخصصی بودن و دشواری نگارش پایان‌ نامه و به‌ویژه رساله، کمک گرفتن از استادان و مشورت با متخصصان رشته‌ها و گرایش‌های تحصیلی این مقاطع ضروری است. کافه یادداشت با همکاری بسیاری از کارشناسان باتجربه و متخصص آماده ارائه مشاوره و راهنمایی دانشجویان و پژوهشگران در همه رشته‌ها و گرایش‌هاست.برای سفارش پایان نامه می توانید از طریق فرم زیر با ما در ارتباط باشید.

سفارش پایان نامه

 • مثلا: پایان نامه

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *