نوشتن مقاله - اصولی نوشتن مقاله - نوشتن مقاله اصولی - سابمیت مقاله- دلایل رد شدن مقاله

اگر با اصول مقاله نویسی یا نوشتن مقاله isi آشنا نیستید، در این راهنمای جامع برای اصول نوشتن مقاله برای سابمیت مقاله ISI بر اساس متد الزویر شما را یاری خواهیم کرد. دلیل اهمیت نگارش این راهنما قبل از سابمیت مقاله آن است که اصول مقاله نویسی در زندگی علمی افراد متخصص برای ارائه‌ی پژوهش های مختلف الزامی است. سوالاتی که برای مقاله نویسی باید از خود بپرسید متعدد هستند. اهمیت این دست پرسش ها در داوری همتا تعیین می شود که پاسخ دهی آن، بر عهده داوران می باشد. در واقع داوری همتا برای بررسی ارکان مقاله نویسی بر اساس اصالت، اعتبار و اهمیت در محدوده تحقیقاتی مورد نظر است. از این رو مطرح کردن سوالاتی زیر، راه شما را برای شروع اصولی نوشتن مقاله هموار می سازد و دلایل رد شدن مقاله را برای برایتان بازگو می کند.

 • نگارش مقاله کامل و حاوی مطلب های جدید است؟
 • موضوع انتخاب شده برای نگارش مقاله در حوزه نشریه مورد نظر است؟
 • دقت و نظم کافی در مقاله نویسی صرف شده است؟
 • آزمایشات و روش های بکارگرفته شده در مقاله نویسی قابل تکرارند؟
 • ارائه نتایج به صورت صحیح انجام شده است؟
 • مبحث مقاله مورد نظر دقیق و درست به شکل مستند ارائه شده است؟
 • نتیجه های ارائه شده با داده های ابتدایی مورد قبول هستند؟
 • زبان مقاله مورد قبول است؟
 • ارقام و جدول های به کار برده شده مناسبند؟
 • اطلاعات ارائه شده اضافه و مضاعف هستند؟
 • منابع ارائه شده در متن در فهرست منابع موجود هستند؟

پرسیدن این دست پرسش ها کمک می کند تا مقاله نویسی بهتری داشته باشید، و اصول یاد شده را برای داوری همتا به درستی رعایت نمایید.

اصول مقاله نویسی

Table of Contents

تصمیم گیری جهت نوع مقاله نویسی

وقتی می خواهید نوع مقاله را برای شروع مقاله نویسی در نظر بگیرید باید سه گزینه را برای خودتان مطرح کنید. اولاً اینکه مقاله های کامل یا ابتکاری نوع کامل مقالاتی که در دسته مقالاتی پژوهشی قرار می گیرند را تشکیل می دهند. مقالات کوتاه ( لترها) برای ارائه مطالب به شکل سریع و پیشرفت های مهم ارائه می شوند.

سوم اینکه بیان چکیده مقالات مروری در مورد یک موضوع خاص، برای تاکید بر اهمیت نکاتی است که قبلا گزارش شده اند؛ و از این رو حاوی اطلاعات تازه نیستند. در نتیجه نگارش آنها با درخواست سردبیر نشریه صورت می گیرد.

انتخاب نشریه هدف برای شروع مقاله نویسی

عرضه و سابمیت مقاله ISI  بین هزاران نشریه مختلف، یک اشتباه رایج است. پس، انتخاب نشریه هدف بسیار مهم است و باید از همان  اول به درستی گزینش شود. پس یک مرتبه سابمیت مقاله ISI  برای دریافت نظر داوران در این رابطه کفایت می کند.

برای انتخاب نشریه مناسب جهت انتشار مقاله خودتان، به مقاله هایی که برای نگارش مورد استفاده واقع شده اند، نگاهی بیندازید. سابمیت مقاله هایی این چنین، در یک یا دو نشریه ممکن است موضوع رایجی باشد؛ پس بهتر است شماره های هر نشریه را بررسی کرده ( حتی اگر در مرحله چاپ باشد)، و موضوعات داغ را بیرون بکشید. البته باید توجه داشته باشید که این نشریه مناسب و معروف باشد.

توجه به گزینه رد مقاله توسط اکثریت نشریات یک موضوع ثابت شده است و برخی نشریه ها می توانند مقالات متعدد را با آمار بالایی رد کنند. از این رو برای مقاله نگارش شده خودتان، بهتر است نرخ رد مقاله را در نظر داشته باشید و در صورتی که موضوع پژوهش شما چندان داغ و جذاب نیست، روی نشریه های کم ادعا حساب باز کنید. این نرخ رد یا تاثیر ضریب نشریه را در Science Gateway به آسانی می توان یافت.

بررسی شرایط نشریه در راهنمای نویسندگان

خواندن بخش راهنمای نویسندگان در وب سایت نشریه نیز بسیار اهمیت دارد. در این صورت شما می توانید دستورالعمل های لازم برای ویرایش دقیق، آئین نامه های ارسال مقاله نویسی، دستمزد های انتشار، و حق کپی رایت و دستورالعمل های اخلاقی را به آسانی مطالعه کرده و از آنها مطلع شوید.

حتی در همین بخش مذکور، برای اصول مقاله نویسی نیز اطلاعاتی آورده شده است. در این صورت شما می توانید برای نگارش مقاله حتی در فرم پیش نویس شکل و شمایل متن، نحوه معرفی منابع، فهرست علائم جداول و ارقام را به درستی وارد کنید. در صورتی که بتوانید از این راهنما استفاده کنید به صرفه جویی در وقت خود کمک کرده اید و از طرفی ارزشی برای زمان داوران از این جهت قائل شده اید.

توجه به ساختار در روند اصول مقاله نویسی

همانطور که در بخش قبلی توضیح داده شد، پیدا کردن ساختار نشریه در بخش راهنمای نویسندگان اهمیت ویژه ای دارد و عموماً اکثر این نشریات، یک فرم مشخص و ثابت مشابه یکدیگر دارند. یک بخش به فهرست سازی و جستجوی موضوعات اختصاص داده شده است که مقاله نویسی را مفید و کارآمد می کند.

در اصل این بخش از عنوان، نویسندگان، چکیده و کلمات کلیدی مرتبط تشکیل شده است. متن اصلی نیز از مقدمه، روش ها، نتایج، بحث و نتیجه گیری تشکیل می شود. بخش دیگری نیز به تشکر های لازمه و سپس منابع استفاده شده مرتبط است. در اصل ساختار عمومی مقاله نویسی که توسط انجمن استاندارد های ملی آمریکا از سال ۱۹۷۹ عرضه و پذیرش شده است، فرمت IMRAD می