تفاوت انگیسی بریتانیایی و امریکایی

درحالی که لهجه های زبان انگلیسی بسته به کشوری که آن را صحبت می کند متفاوت است اما زبان انگلیسی آمریکایی و بریتانیایی دو نمونه از لهجه های زبان انگلیسی هستند که بیشترین کاربرد را در سطح جهانی دارند و بیشتر به زبان آموزان آموزش داده می شود. به طور کلی، نمی توان گفت که کدام لهجه زبان انگلیسی (American یا British) نسخه اصلی است و استفاده از این دو نسخه برای زبان آموز کاملا سلیقه ای است اما باید توجه داشته باشید که این دو لهجه زبان انگلیسی ۳ تفاوت اصلی دارند که اگر آنها را رعایت نکنید ممکن است نسخه جدید از زبان انگلیسی را استفاده کنید که نه آمریکایی است و نه بریتانیایی!

 1. تلفظ

دو نسخه American و British زبان انگلیسی هم در حروف صدادار و هم بی صدا تفاوت دارند و هم در استرس و زیروبمی صداها.

 1. لغات

بزرگترین تفاوت در لهجه های بریتانیایی و امریکایی زبان انگلیسی تفاوت در انتخاب کلمات، جملات و مخصوصا فعل های اصطلاحی، استفاده های آنها هم چنین نام های اشیا خاص است. بعضی از کلمات در این دونسخه ممکن است معناهای مختلفی داشته باشند.

برای مثال کلمه mean که در زبان انگلیسی امریکایی به معنای عصبانی و بد اخلاق است اما در زبان انگلیسی بریتانیایی به معنای خسیس خواهد بود.

American English: don’t be so mean to your parents

!British English: He is so mean she won’t pay his for a glass of water

تفاوت کلمات و لغات در این دونسخه آنقدر زیاد است که لیست کردن آنها در یک مقاله امکان پذیر نیست. اما اگر کلمه ای تفاوت استفاده ای در دو نسخه زبانی داشته باشد حتما در فرهنگ لغت قید شده است.

در این دونسخه زبان انگلیسی بسیاری از لغات با دو شکل مختلف ممکن است معنای یکسانی داشته باشند به مثال های زیر توجه کنید (کلمه اول American و کلمه دوم British است)

Hood/bonnet , trunk/boot, truck/lorry

برای اطلاع بیشتر از این کلمات می توان به بخش تفاوت لغات در انگلیسی امریکایی و بریتانیایی مراجعه کنید.

 1. املای کلمات

آخرین و مشهودترین تفاوت بین این دو نسخه زبانی در املای کلمات و شکل پسوند و پیشوندها است. مثال های متعددی از این تفاوت ها می توان مطرح کرد. برای مثال center و centre یا final و finale

. کلماتی که آخر آنها به Or ختم می شود امریکایی و کلماتی که به our ختم می شود بریتانیایی هستند

Color/colour, humor/humour

. کلماتی که آخر آنها به ize ختم می شوند امریکایی و کلماتی که به ise ختم می شوند بریتانیایی هستند.

برای اطلاعات بیشتر می توانید به بخش املای کلمات American  و British مراجعه کنید.

مهمترین نکته ای که باید مد نظر داشت این است که در کاربرد نسخه زبان انگلیسی ثبات داشته باشید. اگر نسخه انگلیسی امریکایی را تریجیح می دهید سعی کنید تمامی موارد آن را رعایت کنید. حفظ و رعایت تفاوت های این دو نسخه زبان انگلیسی همیشه به این سادگی نیست و نیاز مند رعایت نکات ریز و درشتی است با تمرین و ممارست به دست می آید.

2 پاسخ
 1. احسن پاشازاده
  احسن پاشازاده گفته:

  به قول شما نمیشه تفاوت ها رو لیست کرد چون تعدادشون خیلی زیاده و علاوه بر این، خود لهجه آمریکایی یا بریتیش هم داخل خودشون کلی لهجه های متفاوت دارن. توی این لینک در مورد ماهیت تفاوت این دو لهجه توضیح دادم:
  http://rasmi861.ir/2020/01/02/%d9%84%d9%87%d8%ac%d9%87-%d8%a2%d9%85%d8%b1%db%8c%da%a9%d8%a7%db%8c%db%8c-%db%8c%d8%a7-%d9%84%d9%87%d8%ac%d9%87-%d8%a8%d8%b1%db%8c%d8%aa%db%8c%d8%b4%d8%9f/

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *