ماهریت و تعیین سطح زیان انگلیسی

یکی از راه های شروع زبان انگلیسی از صفر رفتن به کلاس های آموزش زبان انگلیسی است. اولین چیزی که در کلاس های زبان انگلیسی ممکن است شما را گیج کند نحوه تعیین سطح است. اینکه مصاحبه کننده چطور با چند سوال و صحبت کردن با شما و پاسخ هایتان به سوالات تستی که به صورت ده گانه در ستون های مختلف در اختیارتان قرار گرفته شده است متوجه کفایت زبانی شما می شوند. اول از همه باید به شما تبریک بگوییم که تصمیم به رفتن به کلاس زبان انگلیسی و یادگیری آن کرده اید چراکه یادگیری زبان و صحبت کردن آن می تواند نقش زیادی در زندگی کاری و سفرهای خارجی شما داشته باشد. توجه داشته باشید که با خواندن صرف متون انگلیسی یا حفظ کلمات و بالا بردن دامنه لغات نمی توانید سطح زبانی خود را بالا ببرید. درست است که دامنه لغات بالا تاثیر مستقیم روی این سطح زبانی دارد اما همه چیز نیست و در آزمون آنلاین مربوط به مشخص کردن سطح زبانی جنبه های مختلف یادگیری زبان انگلیسی مورد سوال قرار می گیرد. با ما همراه باشید تا اطلاعات مربوط به هر سطح را کامل برایتان شرح دهیم و در آخر با آزمونی که در اخیتارتان قرار داده ایم میزان کفایت زبانی خود را به صورت دقیق تعیین و مشخص کنید.

با توجه به تصمیم شورای اروپا، چارچوب مرجع مشترک اروپایی برای زبانها (CEFR) برای ارایه مبنایی شفاف، منسجم و جامع جهت تعیین سطح زبان برای تدوین برنامه ‌درسی زبان و دستورالعمل‌های آموزشی، در ارائه مطالب آموزشی، و ارزیابی مهارت زبان خارجی طراحی شده ‌است. بنابراین این آزمون را نباید با دریافت مدرکی بر این نام اشتباه بگیرید.

در اصل CEFR در شش سطح توانایی و تعیین سطح زبان آموز را توصیف می‌کند. براساس تحقیقات تجربی و مشاوره گسترده، این طرح امکان مقایسه آزمون‌ها و امتحانات در بین زبان‌ها و مرزهای بین المللی را ممکن می‌سازد. در این راستا ، Profile English دو ابزار آنلاین نوآورانه ایجاد کرده است که، در دسترس عموم قرار دارد. و یک منبع ارزشمند اطلاعاتی را برای هر کسی که به آموزش زبان انگلیسی و تعیین سطح زبان علاقه‌مند است ارایه می‌دهد: یکی ELT واژگان انگلیسی: و دوم مشخصات گرامر انگلیسی بصورت آنلاین.

اینها پایگاه داده های قابل جستجو هستند که به شما امکان دسترسی رایگان به یافته های تحقیقی در مورد واژگان انگلیسی را می دهند و مشخصات گرامر انگلیسی آن در هر سطح CEFR مناسب است. بنابراین پس از تعیین سطح زبان آنلاین یا غیر آنلاین می توانید از این منابع اطلاعاتی نهایت استفاده را ببرید.

اگر شما هم تصمیم به شرکت در کلاس های آموزش زبان انگلیسی دارید بهتر است با نحوه تعیین سطح با مقیاس بین المللی آموزشگاه های زبان انگلیسی و نمونه سوالات مربوط به آن آشنا شوید تا بتوانید در زمان و حتی هزنیه های کلاس های آموزشی صرفه جویی کنید.

فرقی نمی کند که در کجای دنیا و در کدام موسسه زبانی قصد یادگیری زبان را دارید و اینکه چه کتابی قرار است به شما آموزش داده شود و حتی برای چه قصدی وارد موسسات زبانی می شوید؛ سطوح زبان انگلیسی طبق مقیاس بین المللی تعیین سطح زبان انگلیسی و کفایت زبانی سطوح به صورت مبتدی، متوسط به سمت پایین، متوسط، متوسط به سمت بالا و پیشرفته برای سرتاسر جهان یکسان است. این مقیاس در رتبه بندی سطوح اروچایی به صورت: A1, A2, B1, B2, C1, C2 است.

در این مقاله خواهید فهمید که سطوح مختف زبانی چه تفاوت هایی بایکدیگر دارند و چگونه می توانید خودتان سطح زبانی تان را تعیین کنید و در آخر نمونه سوالات تعیین سطح همراه با تعیین سطح آنلاین را ارائه خواهیم داد.

سوالات تعیین سطح زبان

تعیین سطح زبان

اجزای مهارت نوشتاری و مکالمه در آزمون تعیین سطح زبان

نوشتن و صحبت با توجه به مجموعه‌ای از مقیاس‌های تحلیلی، که گستره‌ای از معیارهای ارزیابی را پوشش می‌دهند، توسط آزمون CEFR استاندارد مشخص می‌شوند. عموماً شما در هر موسسه ای که آزمون بدهید یا آن را به طور آنلاین درخواست کنید، معیارهای ارزیابی با CEFR مرتبط هستند و یک نردبان همپوشانی را شکل می‌دهند. معیارهای هر سطح در تمام آزمون‌های در هر کجای دنیا یک‌سان است. به عنوان مثال، معیارهای لازم برای سطح B2 در این برنامه و معیار چارچوب مشترک در هر دو سطح مبتدی و پیشرفته‌ی مرتبط با آن، یکسان است.

برای مثال تصور کنید که دو نفر در سطح B۲ قرار دارند. یکی از آنها مبتدی بوده، و دیگری به شکل پیشرفته یا Advanced بر این سطح مسلط است. هر دوی آن‌ها فقط معیارهای سطح B۲ را برای مهارت های نوشتن و مکالمه برآورده می‌کنند. و براساس مولفه‌های موجود در این سطح نمره دریافت می‌کنند. اگر چه نمرات خام در هر دو آزمون متفاوت است، به داوطلبان هر دو نمره مقیاس ۱۶۰ را برای مؤلفه Writing اعطا می کنند ، چرا که آن‌ها همان سطح توانایی را از خود نشان داده‌اند.

در تعیین سطح زبان کتبی باید مهارت گرامری شما به اوج نقطه قوت خود رسیده باشد تا بتوانید از پس گذر از این مرحله سربلند بیرون آیید. مکالمه نیز در سوالات تعیین سطح زبان در آموزشگاه زبان بخش مهمی است که همانطور که توضیح داده شد، در اصل با کنترل ادای کلمات و شیوایی بیان شما سرو کار دارد. در این مهارت بسته به توانایی تان می توانید از جملات پیش پا افتاده (سطح A1) تا ضرب المثل ها و کنایه های موجود در این زبان ( C2) استفاده کنید.

اجزای مهارت های خواندن، شنیدن در آزمون تعیین سطح زبان

در مهارت های شنیدن و خواندن نیز مانند مهارت های مکالمه و نوشتن در هر سطح یک نوع عملکرد از افراد ارائه می شود، که با توجه به معیار های آزمون تعیین سطح زبان CEFR مشخص می شوند. این سوالات در ابتداکاملاً آسان بوده اما رفته رفته دشوار می شوند. همین مراحل سطح و توانایی شما را مرحله به مرحله آشکار می کنند.

مهارت ها یا توانایی خواندن، شنیدن ( درک کردن) و استفاده از اجزاء انگلیسی شامل یک سری از موارد است که، به صورت صحیح یا نادرست توسط فرد علامت‌گذاری می شوند. یک استاندارد سازگار در درجه‌ بندی مولفه‌ های نشانه‌ گذاری شده، در این بخش از آزمون تعیین سطح زبان به صورت عینی اعمال شده‌ است، تا تفاوت‌های آشکار در دشواری بین آن‌ها مشخص شود. درجه بندی در آزمون تعیین سطح رایگان، این امکان را فراهم می کند که، علائم خام را برای هر آزمون خاص که نشان دهنده یک سطح از پیش تعیین شده از توانایی فرد است، تعیین نماید. (یعنی، استاندارد مورد نیاز برای رسیدن به یک درجه یا سطح خاص).

با این حال، مهم است که توجه داشته باشیم که آزمون سطوح بالاتر، ساختار وسیع تری را تحت پوشش قرار می‌دهد (محدوده فرایندهای شناختی و عملکردهای تحت پوشش آزمون). به این معنی که ما می‌توانیم از توانایی افراد برای انجام فرایندهای شناختی سطح بالاتر اطمینان بیشتری پیدا کنیم. به عنوان مثال شخصی که در سطح پیشرفته (C2) توانایی خواندن کتاب و متن های دشوار علمی یا ادبی را دارد، با کسی که در سطح (A2) نمره می آورد متفاوت است. در این سطح شاهد توانایی فرد برای درک نوشته های ساده و لغات محدود و پیش پا افتاده خواهیم بود.

 

 

منابع آیلتس - منابع آزمون آیلتس

حتما بخوانید!

آیتلس بهتر است یا تافل؟ کدام مدرک اعتبار بیشتری دارد؟

 

 

 سوالات تعیین سطح زبان مبتدی  (A1,A2)

تعیین سطح زبان مبتدی همانطور که از نامش مشخص است، رده تسلط بر سطح A1 و A2 را شامل می شود. بنابراین در درک بسیاری از لغات، اصطلاحات و جملاتی که جایی می خوانید ( مثلا کاتالوگ ها) یا از کسی می شنوید، توانایی دارید. اگر در آزمون تعیین سطح زبان رایگان یا غیر رایگان شرکت می کنید، می توانید به سوالات زیر پاسخ دهید. این سوالات و پاسخ ها جزء ابتدایی ترین مکالمات در زبان انگلیسی به شمار می روند. پس خودتان را برای پاسخ به این دست سوالات آماده کنید:

سوال: ?Where do you live

پاسخ: I live in Tehran

سوال: ?How old are you

پاسخ: I am 27 years old

سوال: ?What do you do

پاسخ: In fact, I’m a student

سوال: Why are you studying English

پاسخ: for immigration

همانطور که اشاره شد این پرسش و پاسخ ها در ابتدا به آسانی مثال های ارائه شده هستند، که کسی که بتواند به آنها پاسخ درست و مناسبی بدهد، توانایی خود را برای قرار گیری در سطح A1 نشان داده است. پاسخ به سوالات کمی دشوار تر در ادامه ی سوالات تعیین سطح زبان نیز شما را به A2 می رساند، و الی آخر. به عنوان مثال در این سطوح پایه شما می توانید آدرس مکان خاصی را بپرسید، یا اینکه برای کسی پیام تبریک ارسال کنید.

سطح زبانی A1

در مقیاس تعیین سطح اروپایی این سطح را با نام A1 می شناسند. سطح Beginner اولین سطح کفایت زبانی است و به این معنا است که زبان آموز تازه شروع به یادگیری زبان کرده است. در سطح مبتدی شخص اطلاعاتی در مورد زبان انگلیسی دارد. اگر زبان آموز متوجه صحبت های گوینده ای که شمرده و آرام صحبت می شود می تواند از ساده ترین و پرکاربرد ترین اصطلاحات انگلیسی برای بیان تفکراتش استفاده نماید. اگر در این سطح باشید می توانید اسم و فامیل را به زبان انگلیسی بگویید و خود را به زبان ساده معرفی کنید، جملات ساده ای نوشته، فرم های انگلیسی را پرکرده و جملات ساده را ترجمه کنید. میزان دامنه لغات در این سطح ۱۲۰۰ کلمه است.

سطح زبانی A2

این سطح در مقیاس اروپایی A2 است که با نام Waystage هم شناخته می شود. در این سطح زبانی، زبان آموز می تواند گفتگوی معقولی را با اعتماد به نفس انجام دهد. دامنه لغات در این سطح ۱۵۰۰ است. شما در این سطح اطلاعات اصلی در مورد گرامر انگلیسی داشته و می توانید پاراگراف های ساده را خوانده و معنای کلی آن را متوجه شوید.

علاوه بر توانایی نوشتن، در