ترجمه متون تخصصی - ماشین های ترجمه - ترجمه گوگل ترنسلیت - ترجمه انگلیسی به فارسی

یکی از آسانترین راه های ترجمه انگلیسی به فارسی متون استفاده از گوگل ترنسلیت است اما آیا می توان به این ماشین ترجمه در ترجمه متون تخصصی اطمنیان کرد؟ ترجمه گوگل ترنسلیت چگونه است؟ آیا اصلا سایت و فرهنگ لغت آنلاینی وجود دارد تا تمام نیازهای ما را رفع کرده و در کسری از ثانیه متون دانشگاهی ما را ترجمه نماید؟ بگذارید خیالتان را همین اول کار راحت کنیم، هیچ تکرار می کنیم هیچ ماشین ترجمه ای نمی تواند متون تخصصی شما را ترجمه نماید. شاید با خود بگویید همکاران من بسیاری از متون خود را به این ماشین ترجمه مثل دوربین ترجمه گوگل (ترجمه متن انگلیسی به فارسی با عکس) سپرده و نتایج نسبتا خوبی را گرفته اند! اشتباه نکنید ماشین ترجمه هیچ وقت نمی تواند جای مغز انسان را بگیرد که اگر این طور بود دیگر نیازی به رشته مترجمی زبان انگلیسی نبود. برای روشن شدن موضوع و اثبات گفته هایمان اجازه دهید شما را با مفهمم ماشین ترجمه و فرآیند ترجمه توسط آن آشنا کنیم.در دنیای امروز ترجمه به بخش جدایی ناپذیری از زندگی کاربران تبدیل شده است. به همین علت هم راستا با مترجم های انسانی، ماشینهای ترجمه نظیر سرویس ترجمه گوگل آنلاین ، با گسترش روز افزون خود پا به دنیای مدرن گذاشته تا بین افرادی با زبانهای مختلف، ارتباط موثری برقرار کنند. در این مقاله ما قصد داریم تا به توضیح چند نمونه از این ماشین های ترجمه آنلاین بپردازیم و در آخر دانلود دیکشنری انگلیسی به فارسی را در اخیتاران قرار خواهیم داد.

ماشین ترجمه چیست و چگونه کار می کند؟

sdl taros - اس دی ال ترادوس

ماشین های ترجمه به بیان ساده به سیستم های نرم افزارهای کاملا خودکاری گفته می شود که کلمات متن مبدا را به کلمات متن مقصد تبدیل و ترجمه می کند. نقش انسان در فرآیند ترجمه متون تخصصی با این ماشین های ترجمه ای می توان نقش ویراستاری باشد. ماشین های ترجمه اغلب دارای پایگاه داده های عظیمی از میلیون ها کلمه هستند که بعضی از آنها هیچ گاه با این سیستم ترجمه پذیر نیستند.

سیستم های مختلف ماشین های ترجمه

ماشین های ترجمه عمومی: معمولا پلتفرم هایی نظیر google translate, Bing, Yandex هستند. این پلتفرم ها ماشین های ترجمه ای را برای عموم مردم فراهم میکند. باید توجه داشته باشید که گوگل ترنسلیت را نباید همانند دیکشنری عظیم و معمولی که حاوی تمامی لغات و کلمات زبان های مختلف است درنظر بگیری. گوگل ترنسلیت را موتور جستجویی است که به محض وارد شدن کلمه ای درآن به جستجوی بهترین و نزدیک ترین معنای کلمه در دنیای اینترنت می گردد. همانطور که بارها هم گفته شده است درست است که مکانیزم گوگل هوشمند است اما آنقدر هوشمند نیست که توانایی درک هم نشینی کلمات یا جملات دوپهلو یا حتی معناهای دوم و سوم کلمات را تشخیص دهد.

ماشین های ترجمه قابل برنامه ریزی: نرم افزهای ماشینی ترجمه هستند که دارای پایگاه داده های اصلی بوده و قابلیت این را دارند که با کلمات تخصص تر در حوزه های مختلف نظیر پزشکی، کامپیوتر و… ارتقا یابند. برای مثال موتور ترجمه تخصصی WIPO عملکرد دقیق تری نسبت به موتورهای ترجمه ای عمومی دارد. WIPO یکی دیگر از ماشین های ترجمه است که توسط سازمان جهانی مالکیت فکری ارائه شده است و می توان آن را به عنوان نمونه بهبود یافته گوگل ترنسلیت در نظر گرفت. این ماشین ترجمه قابل برنامه ریزی برای ترجمه کلمات و واژگان تخصصی کاربرد دارد اما باز هم آنقدر دقیق نیست که دیگر نیازی به مترجم در ترجمه متون تخصصی نداشته باشید. اما می توان گفت با ساپورت از زبان فارسی می تواند به راحتی و با اختلاف جای گوگل ترنسلیت را خواهد گرفت.

  1. ماشین ترجمه گوگل آنلاین (Online Google Translate)

ماشین ترجمه گوگل آنلاین ، یکی از بزرگترین و معروفترین ماشینهای ترجمه آنلاین در دنیای ترجمه می‌باشد. ماشین ترجمه گوگل ترنسلیت که توسط گوگل ساخته شده است، به رایگان در اختیار کاربران قرار داده شده و علاوه بر پشتیبانی از ۱۰۰ زبان زنده دنیا، قادر است که انواع مختلف متن، وب سایت، عکس و ویدئو از زبانی به زبان دیگر مترجمه کند. سرویس ترجمه گوگل آنلاین در تلاش است تا با استفاده از هوش مصنوعی، از ترجمه کلمه به کلمه (تحت الفظی) متن بپرهیزد و جملات را بصورت یکپارچه و با توجه به کاربرد لغات ترجمه نماید. افزون بر این موارد، امکان ذخیره سازی، کپی و اشتراک گذاری ترجمه نیز در این پلتفرم امکان پذیر است.

 در ادامه به چندین قابلیت بسیار جالب و کاربردی ماشین ترجمه گوگل آنلاین می‌پردازیم:

  1. ترجمه انواع متن:

بیشتر افراد تنها از این قابلیت سرویس ترجمه گوگل آنلاین یا همان ترجمه گوگل ترنسلیت اطلاع دارند و از دیگر قابلیتهای این پلتفرم ترجمه آنلاین مانند دوربین ترجمه گوگل آنلاین بی خبرند! در این حالت، شما بعد از رفتن به سایت ترجمه گوگل آنلاین (https://translate.google.com/ ) دو تب را مشاهده می‌کنید که تنها کاری که لازم است انجام دهید انتخاب زبان مبدا و مقصد در نوار بالای این دو تب‌ است. سپس متن خود را در تب زبان مقصد کپی کرده و در کسری از ثانیه ماشین ترجمه گوگل آنلاین ( گوگل ترسنلیت ) ، ترجمه متن را به شما تحویل خواهد داد!

  1. ترجمه صوت

این قابلیت سرویس ترجمه گوگل آنلاین ، امکان ترجمه یک فایل صوتی یا حتی صحبت‌های خودتان را فراهم می‌کند. برای بهرمندی از این قابلیت ماشین ترجمه گوگل آنلاین ، کافی است روی آیکون بلندگو که در تب زبان مبدا قرار دارد کلیک نمایید و شروع به صحبت کردن بکنید. بعد از اتمام صحبتتان، ماشین ترجمه گوگل آنلاین ( یا ماشین ترجمه گوگل ترنسلیت ) ترجمه سخنان شما را تحویل خواهد داد!

دوربین ترجمه گوگل ( google translate camera )

دوربین ترجمه گوگل آنلاین ، یکی از جدیدترین ویژگی‌هایی است که گوگل به تازگی به نسخه‌های اندرویدی خود افزوده است. در این حالت تنها کافی است که از متن مورد نظر با تلفن همراه خود عکس گرفته، و بدون نیاز به تایپ کردن و در عرض چند ثانیه، ماشین ترجمه گوگل آنلاین (google translate camera  )، ترجمه متن داخل عکس را به شما تحویل خواهد داد.

ترجمه متن انگلیسی به فارسی با گرفتن عکس به وسیله دوربین ترجمه گوگل آنلاین ، کار بسیار ساده و راحتی است. اگر دوست دارید که بدون تایپ متن خود و در کمترین زمان آن را ترجمه کنید، در ادامه با ما همراه باشید.

  1. دانلود و نصب نسخه اندرویدی

اولین کاری که برای استفاده از دوربین ترجمه گوگل ( google translate camera ) و ترجمه متن انگلیسی به فارسی نیاز است که انجام دهید، دانلود  برنامه گوگل ترنسلیت (google translate ) می‌باشد. شما می‌توانید این برنامه را از سایت هایی که برنامه های اندرویدی ارائه می دهند دانلود کنید. البته برای دانلود جدیدترین نسخه آن باید برنامه گوگل ترنسلیت را از گوگل پلی (google play ) دانلود کنید. با لینک زیر می‌توانید به دانلود برنامه گوگل ترنسلیت از گوگل پلی بپردازید.

 https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.android.apps.translate&hl=en

  1. نصب و انتخاب زبان مبدا و مقصد

قدم بعدی در نحوه بکارگیری دوربین ترجمه گوگل ( google translate camera ) و ترجمه متن انگلیسی به فارسی با عکس گرفتن ، باید گوگل ترنسلیت را بر روی تلفن همراه خود نصب کنید. بعد از باز کردن برنامه ترجمه گوگل ترنسلیت ، با صفحه ای روبرو می‌شوید که در نوار بالایی آن، در قسمت چپ زبان ورودی و در قسمت راست زبان خروجی قرار دارند. برای ترجمه متن انگلیسی به فارسی با عکس گرفتن و فعال کردن دوربین ترجمه گوگل ( google translate camera ) برای زبان فارسی، باید زبان ورودی را روی زبان انگلیسی و زبان خروجی را روی زبان فارسی (Persian) قرار دهید. در این جا لازم است که ابتدا زبان فارسی را در لیست زبان های مقصد پیدا کنید و آن را دانلود کرده و سپس به عنوان زبان خروجی انتخاب کنید.

در قسمت پایین صفحه نیز روش های مختلف ترجمه اعم از ترجمه متن انگلیسی با فارسی با عکس گرفتن ( دوربین ترجمه گوگل )، ترجمه دست نوشته (به وسیله قلم نوری)، صدا ( با میکروفون) و مکالمه نیز وجود دارند.

  1. گرفتن عکس از متن مبدا

برای ترجمه متن انگلیسی به فارسی با عکس گرفتن ، شما باید روی آیکون دوربین بزنید و وارد فضای دوربین شوید. سپس از متن خود عکس بگیرید. در این زمان دوربین ترجمه گوگل متن شما را اسکن کرده و بعد از چند ثانیه متونی را که پیدا کرده است به شما نشان  می دهد.

در این حالت شما دو روش را می توانید برای ترجمه انتخاب کنید. به این معنا که اگر بخواهید تمام ترجمه متن انگلیسی به فارسی با عکس گرفتن ( دوربین ترجمه گوگل ) را بدست آورید، گزینه SELECT ALL  که در قسمت پایین برنامه نمایان شده است را فشار دهید، و اگر مایل به ترجمه قسمتی از متن خود با دوربین ترجمه گوگل هستید، با انگشت خود بر روی آن قسمت بکشید و ترجمه قسمت موردنظر خود را مشاهده کنید.

  1. مترجم آنلاین Bing Translator

همانند ماشین ترجمه گوگل ترنسلیت ، بینگ ترنسلیتور یکی دیگر از قدرتمندترین پلت