باید ها و نبایدهای نوشتن پایان نامه

اخرین مرحله تحصیلی برای هر دانشجویی نوشتن مقالات می باشد شما چه در کارشناسی ارشد باشید و چه در مقطع دکترا باید پایان نامه ای را زیر نظر استاد راهنما بنوسید در اینجا سوالات متداولی راکه برای نگارش پایان نامه نعنولا پرسیده میشوند را جواب میدهیم.

پروپزال چیست و چگونه باید آن را بنویسم؟

در پروپزال شما باید موضوعی که قصد کار بر روی آن را دارید به علاوه اهداف ، روش ها و به طور کلی پیش نویسی از کار پژوهشی خود را ثبت کنید و در صورت تایید استاد راهنما ، می توانید نگارش پایان نامه را آغاز نمایید. هر دانشجو می تواند این فرم را از سایت دانشگاه محل تحصیل خود دریافت کند. معمولا توصیه می شود که دانشجویان از ترم ۳ نوشتن پایان نامه را آغاز کنند ؛ چرا که در این ترم تحصیلی همه دانشجویان با موضوعات مرتبط با رشته خود آشنا می شوند و تصمیم درباره موضوع پایان نامه برایشان آسان تر خواهد بود.

پایان نامه چیست؟

پایان نامه پروژه تحقیقاتی دانشجویان درباره موضوعی مرتبط با رشته یا گرایش تحصیلی‌شان می باشد که جزء واحدهای تحصیلی آن‌ها است و کسب نمره قبولی در آن برای اخذ مدرک دانشگاهی ضروری می باشد. نوشتن پایان نامه مراحلی دارد و بایدبه ترتیب پیش رفت تا این فرآیند به طور منظم و با کمترین خطا انجام شود. این مراحل عبارت‌اند از: انتخاب موضوع، نوشتن پروپوزال، فصل‌بندی پایان‌نامه و برگزاری جلسه دفاع از پایان‌نامه. البته قبل از جلسه دفاع معمولا استاد مشاور برای پایان نامه اصلاحاتی را در نظر می گیرد که باید توسط دانشجو رفع شود. فاز اصلاح پایان نامه یکی از مهمترین فازهای انجام پایان نامه است.

برای انتخاب موضوع پایان‌نامه چه نکاتی را باید در نظر گرفت؟

داشتن علاقه به موضوع انتخابی، اطلاعات کامل و جامع، توانمندی و تسلط دانشجو برای تجزیه و تحلیل مباحث آن حوزه مطالعاتیو استفاده درست از ابزارها، کاربردی و اجرایی بودن موضوع با نگاه منطقی، مسئله بودنش برای جامعه، در نظر گرفتن شرایط و محدودیت‌های موجود، بررسی گسترده و جامع موضوع و در نهایت، مشخص کردن مسیر تحقیق از مهمترین نکاتی است که دانشجویان باید به آن‌ها توجه کنند. انتخاب موضوع اولین و اصلی ترین موضوع در نگارش پایان نامه می باشد.یکی از مهم ترین موضوعات در انجام پایان نامه انتخاب موضوعی است که تکراری نباشد؛برای اینکه از تکراری نبودن موضوع خود مطمئن شویم باید در اینترنت سرچ کنیم ویا با محقیق مشورت کنیم همچنین سایت ایرانداک نیز مقالاتی که در سال های پیشین منتشر شده اند را نشان میدهد.

هر پایان نامه شامل چه فصل هایی می باشد؟

به طور کلی فصول پایان‌نامه عبارت‌اند از: مقدمه، پیشینه تحقیق، روش تحقیق، نتایج، و بحث و پیشنهادها.

  • صفحات مقدماتی اغلب شامل جلد، صفحه عنوان، پیش‌گفتار، صفحه تقدیم، صفحه سپاسگزاری، فهرست می‌شود.
  • فصل نخست یا مقدمه‌ به توضیح کلیات طرح و دلایل انتخاب موضوع پایان‌نامه یا رساله اختصاص می‌یابد.
  •  فصل دوم پایان نامه درباره پیشینه تحقیق و نتایج آن‌ها و تاثیرات‌شان در روند پژوهش دانشجواست
  •  فصل سوم مختص توضیح روش تحقیق و داده‌های مورد استفاده دانشجوست.
  • فصل چهارم به بیان نتایج پژوهش و تجزیه و تحلیل آن‌ها به کمک آمارها اختصاص دارد.
  • فصل پنجم به جمع‌بندی نهایی پایان‌نامه، مقایسه نتایج پژوهش با سایر تحقیقات پیرامون آن و بیان مزیت‌های تحقیق فعلی می‌پردازد.
  • صفحات فهرست منابع
  • پیوست‌ها

سوالات متداول در نگارش پایان نامه

حجم پایان‌نامه یا رساله دکتری چقدر است؟

معمولا پایان‌نامه کارشناسی ارشد حدود صد صفحه نوشته می‌شود، اما رساله دکتری به دلیل بررسی مباحث مفصل‌تر و تخصصی‌تر و به طور کلی، گسترده‌تر بودن اطلاعات، حجم بیشتری دارد و گاهی ممکن است تا ۴۰۰ صفحه نیز نوشته شود. البته حجم محتوای پایان‌نامه یا رساله به نوع رشته و گرایش تحصیلی دانشجویان نیز بستگی دارد.

مراحل دفاع پایان نامه کارشناسی ارشد

پس از تکمیل و اصلاح پایان نامه باید از استاد راهنما درخواست کنید که روزی را برای دفاع از پایان نامه مشخص کنند؛ دقت داشته باشید که در جلسه پایان نامه بهتر است پاورپوینتی از مطالب پایان نامه به صورت خلاصه همراه خود داشته باشید. شاید اینطور تصور شود که دفاع از پایان نامه کارشناسی ارشد زمانی اتفاق می افتد که پایان نامه تمام شده و استاد راهنما آن را تایید کرده باشد. در صورتی که این فرض غلط است و برای دفاع از پایان نامه ارشد نیز باید مراحلی را گذراند که یکی از مهم ترین آن مراحل، ثبت درخواست دفاع در سامانه گلستان دانشگاه (پیام نور) خود می باشد.

طبق قوانین جدید که برای انجام پایان نامه ارشد تعیین شده، دانشجو پس از اتمام کار نگارش پایان نامه باید یکبار مطالب خود را در سایت ایرانداک بارگذاری کرده و میزان شباهت اطلاعات کل پایان نامه خود با سایر پژوهش را به دست آورد. اگر این شباهت بالاتر از درصد مشخص شده دانشگاه نبود (اگر درصد شباهت بالاتر از ۳۰ درصد باید دوباره وارد فاز ویرایش پایان نامه شوید)، می تواند به سامانه گلستان مراجعه کرده و از بخش پیشخوان آموزشی به ثبت درخواست دفاع و بارگذاری فایل پایان نامه خود نماید.

دانشجویان توجه داشته باشد که از زمان ثبت درخواست تا زمان دفاع از پایان نامه ارشد می بایست ۱۵ روز فاصله وجود داشته باشد، در غیر این صورت اقدامات لازم آموزشی برای ارائه تاریخ دفاع پایان نامه شما از سوی دانشگاه انجام نخواهدشد. مدتی پس از ثبت درخواست در سیستم، اساتید راهنما، مسئول آموزش و مسئول دفاعیه های کارشناسی ارشد دانشگاه به تایید درخواست شما پرداخته و شما منتظر اعلام تاریخ دفاع خود خواهید ماند.

در این مدت اساتید داور نیز از سوی دانشگاه برای شما مشخص خواهند شد. اساتید داور پایان نامه کارشناسی ارشد معمولا دو نفر بوده که یکی از آن ها داور داخلی یعنی از خود دانشگاه و دیگری داور خارجی از دانشگاهی دیگر می باشد. به دانشجویان توصیه می شود در روز دفاع سر ساعت در محل برگزاری جلسه حضور داشته و بدون استرس به بیان یافته ها و فعالیت تحقیقی خود بپردازند. در انتهای جلسه دفاع ارشد، از داوران داخلی و خارجی خواهش می شود که اصلاحیه ها و یا انتقادات خود بر پایان نامه را اعلام دارند. پس از پرسش و پاسخ هایی که از دانشجو می شود، نمره نهایی او اعلام شده و دانشجو باید در طی مدت زمان مشخص شده اصلاحات کار پژوهشی خود را انجام دهد

سوالات داوران در روز دفاع از پایان نامه پس از نگارش پایان نامه

حساس‌ترین روز دوران تحصیل دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری روزی است که باید از پایان‌نامه‌شان دفاع کنند؛ جلسه‌ای که نمایانگر مطالعات و زحمات چندساله دانشجو و بار علمی اندوخته وی در مقطع تحصیلی‌اش و انجام پایان نامه است و نمره‌ای که از استادان و هیات داوران آن روز بگیرد، در ادامه تحصیلات و آینده شغلی او بسیار موثر خواهد بود. جلسه دفاع از پایان‌نامه از ۳۰ تا ۴۰ دقیقه مختص دانشجوست تا به صورت شفاهی درباره مراحل پژوهش و چالش‌های مسیر تحقیق گزارش دهد و از دستاوردهای پایان‌نامه‌اش دفاع کند، اما مرحله سخت، پاسخگویی شفاف و دقیق دانشجو به سوالات داوران در جلسه دفاع از پایان‌نامه است؛ دانشجو باید بتواند با تسلط کامل به سوالات داوران در جلسه دفاع از پایان‌نامه پاسخ دهد، چراکه میزان تسلط او، اشرافش بر موضوع و حواشی آن و نیز به‌روز بودن اطلاعاتش در جلب نظر داوران بسیار موثر است.

لزوم تهیه فهرستی از پرسش‌های احتمالی

پیش‌بینی سوالات داوران در جلسه دفاع از پایان‌نامه تا حدی امکان‌پذیر است و همان‌طور که بارها در مطالب مشابه تاکید کردیم، یکی از مراحل آماده‌سازی دانشجو برای جلسه دفاع از پایان‌نامه به همین مسئله اختصاص دارد. از قبل می‌دانید که هر یک از اعضای هیات داوران در طول جلسه ممکن است از شما سوالاتی بپرسد و بدیهی است که سوالات داوران در جلسه دفاع از پایان‌نامه در زمینه موضوع تحقیقات شما خواهد بود؛ بنابراین شما باید سوالات احتمالی را بنویسید و پاسخ‌های مناسب و قانع‌کننده برای آن‌ها آماده کنید. البته لازم نیست جملات پاسخ را حفظ کنید؛ مفاهیم را خوب درک کنید و در جلسه توضیح دهید تا کاملا طبیعی و جذاب باشد.

نمونه سوالات داوران در جلسه دفاع از پایان‌نامه پس از نگارش پایان نامه

یادتان باشد قبل از اینکه تایم دفاع خودتان فرابرسد حتما در جلسه دفاعیه بقیه دانشجویان شرکت کنید تا از روند این دفاعیه و سوالات داوران مطلع شوید، هنگامی که شما در این جلسه شرکت میکنید متوجه خواهید شد که یک سری از سوالات بین دفاعیه ها مشترک و قابل پیش بینی هستند؛ما در اینجا تعدادی از این سوالات را برای شما اماده کرده ایم.

۱٫         انگیزه شما از انتخاب این موضوع برای پایان‌نامه چه بود و چرا این موضوع را انتخاب کردید؟

۲٫         خلاصه یک‌خطی پایان‌نامه‌تان چیست؟

۳٫         آیا می‌توانید پایان‌نامه‌تان را در پنج دقیقه خلاصه کنید؟

۴٫         چه موضوعات مهم، موانع یا فضاهای خالی در زمینه پژوهشی شما وجود دارد؟

۵٫         شما به کدام یک از موارد فوق پرداخته‌اید؟

۶٫         چرا موضوع تحقیق شما ارزش حل کردن را دارد؟

۷٫         پرسش پژوهش شما چگونه پدیدار شد؟

۸٫         تاثیرگذارترین افراد در پیشرفت این علم چه کسانی هستند؟

۹٫         آخرین یافته‌های مهم در این زمینه چیست؟

۱۰٫       چقدر پژوهش شما نو و جدید است و چه نوآوری‌هایی دارد؟

۱۱٫       چه آثاری به کار شما بیشترین شباهت و نزدیکی را دارد؟

۱۲٫       تصمیم‌گیری‌های مهم موثر در پژوهش شما چه بود؟

۱۳٫       چرا این روش تحقیق را انتخاب کردید و از آن چه چیزی به دست آوردید؟

۱۴٫       روش تحقیق شما چه برتری بر روش‌های گذشته داشت؟

۱۵٫       چه روش‌های جایگزینی وجود داشت؟

۱۶٫       در روش تحقیق‌تان چه محدودیت‌هایی وجود داشت؟

۱۷٫       مهمترین و سخت‌ترین موانع و مشکلاتی که در کارتان وجود داشت و شما از آن عبور کردید، چه بود؟

۱۸٫       یافته‌های کلیدی شما چه بود؟

۱۹٫       چقدر یافته‌های شما از نظر آماری مهم هستند؟

۲۰٫       مهم‌ترین دستاورد شما چیست؟

۲۱٫       کدام یک از یافته‌های شما جالب‌تر است و چرا؟

۲۲٫       قوی‌ترین و ضعیف‌ترین قسمت پژوهش‌تان کدام است؟

۲۳٫       پژوهش شما چه تاثیری بر پیشرفت دانش دارد؟

۲۴٫       کاربردهای عملی تحقیق شما چیست؟

۲۵٫       چه جنبه‌هایی از پژوهش‌تان را منتشر کرده‌اید یا منتشر خواهید کرد و به چه دلیل؟

۲۶٫       ارتباط کارتان با سایر محققان چیست؟

۲۷٫       چه موضوعات و مواردی را برای ادامه کار پیشنهاد می‌کنید؟

۲۸٫       پیشنهاد و توصیه شما به سایر محققان در این زمینه چیست؟

یادتان باشد در جلسه ی دفاعیه اعتماد به نفس خود را حفظ کنید و به خوبی گوش دهید، نیازی نیست تمامی سوالات داوران را بلد باشید، زمانی که به سوالاتی برخورد کردید که جواب انرا نمی دانستید فقط بگویید نمی دانم و هیچ کس از شما انتظار ندارد که جواب تمامی سوالات را بدانید.همچنین اگر سوالات داوران برای شما نامفهوم بود حتما از انان بخواهید که سوال خود را بیشتر توضیح دهند. از سیاست‌های موفق در اداره جلسه دفاع از پایان‌نامه، شروع خوب داشتن و به چالش کشیدن داوران و درگیر کردن ذهن مخاطبان است؛ این کار باعث می‌شود که فضا خسته‌کننده نشود و جلسه جذاب و پرنشاط برگزار شود. یادتان باشد به نظرها و پیشنهادهای داوران با دقت و احترام گوش کنید و به پرسش‌های آن‌ها با صبوری و آرامش پاسخ‌هایی واضح بدهید.

سوالات متدوال اساتید در دفاع پایان نامه-نگارش پایان نامه

استفاده از مشاوره چه تاثیری در فرآیند نگارش پایان‌نامه دارد؟

مشاوره با مشاورخبر باعث میشود پایان نامه سریع تر نوشته شود و دقت و کیفیت بیشتری داشته باشد و جامع تر باشد،همچنین مشاوره باعث می‌شود دانشجویان به شکل جامع‌تر و کامل‌تری به موضوع و همه جزئیات و نکات مهم آن بپردازند.

خدمات مشاوره پایان نامه چگونه به دانشجویان کمک می‌کند؟

۱٫مسیریابی درست: مشاور قوی و حرفه‌ای با شفاف‌سازی مسیر صحیح انجام پروژه و آگاه‌سازی جزئیات در سرعت و کیفیت عملکرد دانشجویان موثر است.

۲٫اجرای کامل قوانین: مشاور مجرب دانشجویان تمامی قوانین را به دانجشو گوشزد میکند که موردی از قلم نیوفتد.

۳٫پیشگیری از دوباره‌کاری: مشاور حرفه‌ای موجب پیشگیری از دوباره‌کاری و جلوگیری از اتلاف وقت و زمان می‌شود و اجازه نمی‌دهد پژوهشگر با کپی‌کاری از کیفیت پایان‌نامه بکاهد.

۴٫جلوگیری از خطا: مشاور خوب و باتجربه از خطای پژوهشگر در طول مسیر جلوگیری می‌کند.

۵٫همه‌جانبه‌نگری: مشاور کمک میکند کلیات و جزئیات به صورت کامل نوشته شوند و موردی از قلم نیوفتد.

۶٫قت در جزئیات: توجه و دقت به جزئیات در ارتقای کیفیت پایان‌نامه موثر است.

۷٫برنامه‌ریزی و زمان‌بندی منطقی: استفاده از کمک یک مشاور به دانشجو کمک میکند که پایان نامه خود را طبق زمان بندی منظم به داشنگاه تحویل دهد.

۸٫سرعت عمل:انجام اصولی پایان نامه از اول باعث میشود از اتلاف وقت جلوگیری شود.

۹٫دوری از استرس: پیش رفتن در مسیر درست و انجام به‌موقع مراحل تحقیقات موجب آرامش دانشجو خواهد شد.

۱۰٫افزایش خلاقیت: انجام پایان نامه به صوت اصولی و با زمان بندی مشخص باعث افزایش خلاقیت، نوآوری و ایده‌پردازی دانشجو می شود

۱۱٫ کسب نتیجه بهتر: با توجه به تسلط مشاور بر تمامی جوانب پایان نامه نتیجه ی بهتری از انجام پایان نامه قابل اجرا خواهدبود.

۱۲٫ افزایش اعتماد به ‌نفس: انجام اصولی و منظم پایان نامه به اعتماد به نفس دانشجو می افزاید

چرا برای مشاوره نگارش پایان نامه کافه یادداشت را انتخاب کنیم؟

کافه یادداشت از همکاری محققان توانمند و استادان بنام و متخصص بهره می‌برد و سابقه درخشانی در زمینه مشاوره نگارش پایان‌ نامه در بین موسسات معتبر و فعال کشور دارد. کافه یادداشت موسسه‌ای موفق و خوشنام است که سال‌هاست در تمام مراحل انجام پایان‌نامه کارشناسی ارشد و رساله دکتری مشاوره حرفه‌ای می‌دهد و تا رسیدن به نتیجه عالی و اطمینان از رضایت دانشجویان همراه آنان است.

سفارش پایان نامه

  • مثلا: پایان نامه

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *