لاتاری آمریکا - شرایط ثبت نام لاتاری آمریکا

 شاید شما هم بارها اسم قرعه کشی گرین کارت یا لاتاری امریکا و شرایط ثبت نام لاتاری امریکا به گوشتان خورده باشد. یا این که بعضی از اطرافیانتان درگیر ثبت نام لاتاری امریکا بوده و در حال جمع آوری مدارک لازم برای لاتاری  هستند. در این مقاله ما در صددیم تا ابتدا به توضیح اینکه لاتاری امریکا و یا لاتاری گرین کارت چیست بپردازیم و سپس چگونگی ثبت نام لاتاری و مدارک لازم برای لاتاری امریکا را بیان کنیم.

لاتاری امریکا چیست؟

لاتاری گرین کارت، نام معروف برنامه قرعه کشی برای ویزای تنوع نژادی (DV) ایالات متحده می باشد که بدون شک بی‌نظیرترین قرعه کشی در نوع خود در جهان است. از طریق این برنامه، مقامات ایالات متحده آمریکا سالانه ۵۵۰۰۰ کارت سبز (گرین کارت) بطور تصادفی و با قرعه کشی بین شرکت کنندگان توزیع کرده و رویای زندگی و کار در ایالات متحده را تحقق می‌بخشند!

قرعه کشی گرین کارت در سال ۱۹۹۰ به قوانین مهاجرتی آمریکا اضافه گردید، که هدف آن حفظ تنوع نژادی در ایالات متحده امریکا است. به این معنا که ۵۵۰۰۰ نفر از سراسر دنیا، با فرهنگ و نژادهای مختلف، قادر خواهند بود پس از ثبت نام در لاتاری و در صورت قبولی در لاتاری آمریکا، گرین کارت که به نوعی مجوز قانونی اقامت دائم العمر در امریکا است را بدست بیاورند. هم اکنون بیش از ۱۰ میلیون نفر خارجی با  داشتن کارت سبز (گرین کارت) در ایالات متحده امریکا زندگی می کنند.

لازم به ذکر است که لاتاری امریکا بصورت سالانه انجام شده و از سال ۲۰۱۳، ثبت نام لاتاری امریکا و ارائه مدارک لازم برای لاتاری امریکا ، تنها بصورت آنلاین صورت می‌گیرد.

چه کسانی  قادر به ثبت نام لاتاری امریکا نیستند؟

بدلیل اینکه برخی از کشورهای جهان مانند چین، هند یا ویتنام تعداد مهاجرت بالایی به امریکا داشته اند، از لیست کشورهای مجاز برای ثبت نام در لاتاری حذف شده اند. با این حال هر ساله تغییراتی در لیست کشورهای مجاز و غیر مجاز اعمال می شود.

باید گفت که اگر شما زاده یکی از کشورهای منع شده باشید، باز هم شانس شرکت در این قرعه کشی را از دست نخواهید داد و با ارائه مدارک لازم برای لاتاری امریکا ، می توانید در این قرعه کشی شرکت کنید. شما می توانید بر اساس کشور تولد والدین یا همسرتان اقدام کنید. به عنوان مثال فردی که زاده کشور چین می باشد اما والدین وی متولد فرانسه باشند، می تواند از سهیمه آنها استفاده کرده و در لاتاری امریکا شرکت کند.

در خصوص وضعیت ایرانیان هم باید گفت که کشور ایران جز کشورهای مجاز برای شرکت در لاتاری می باشد، اما متاسفانه با روی کار آمدن دولت ترامپ در چند سال اخیر، به دلیل قانون منع ورود ایرانیان که رئیس جمهور امریکا وضع کرد، متاسفانه این ویزا یا به ایرانیان تعلق نمی گرفت و یا به سختی و درصد بسیار کمی از ایرانیان را شامل می‌شد. با این حال آقای بایدن، نامزد ریاست جمهوری انتخابات ۲۰۲۰ امریکا، بارها تاکید کرده است که ب