آزمون آیلتس و تافل -تفاوت های اصلی IELTS و TOFEL - IELTS و TOFEL

باید به شما تبریک بگوییم چراکه تصمیم گرفته اید یکی از معتبرترین مدرک های عمر خود را بگیرد! تفاوت ندارد این مدرک آیلتس باشد یا تافل. تنها مشکل پیش روی شما این است که این دو آزمون معتبر انگلیسی دارای ویژگی های خاص خود هستند که ممکن است برای موقعیت شما مناسب تر باشند. مدارک IELTS و TOEFL جرو مهترین مدارک در زبان انگلیسی هستند که اغلب اخذ آنها دانشجویان را دچار سردرگمی می کند چراکه هردو از نظر اکادمیکی مورد قبول بوده و هردو آزمون نیز جزو ملزومات ورود به دانشگاه های خارج کشور هستند. با این حال مدرک IELTS برای بعضی کشورها نظیر استرالیا و کانادا به منظور اخذ ویزا ضروری است. اگر هدفتان از اخذ این مدارک فراتر از اخذ ویزا و صرفا مهاجرت است بهتر است با ما همراه باشید تا کاملا متوجه تفاوت و شباهت های این دو آزمون شوید و تفاوت های اصلی آزمون IELTS و TOEFL را متوجه شوید و رایجترین اشتباهات در این آزمون ها را به صفر برسانید!

تصمیم تان را بگیرید: IELTS یا TOEFL

در این بخش به نکاتی اشاره می کنیم که در نظر گرفتن آنها تا حد زیادی به تصمیم قطعی تان در مورد اخذ مدرک آیلتس یا تاقل کمک می کند. در نظر گرفتن این نکات اهمیت بالایی دارد چراکه آزمون IELTS توسط دانشگاه کمبریج برگزار شده اما مدرک TOEFL از طرف شرکت آمریکایی که در نیوجرسی است به داوطلبان اهدا می شود.

آزمون های زبان - انواع آزمون زبان

آزمون های زبان انگلیسی

. برای آکادمی های زبان انگلیسی مدرک IELTS لازم است یا TOEFL؟

اولین نکته ای در این زمینه باید در نظر داشت این است که اگر این مدارک را فقط برای اخذ ویزا لازم دارید می توانید در آزمون عمومی آنها که از آزمون آکادمیک IELTS و مدرک TOEFL راحت تر است شرکت کنید.

. با لهجه امریکایی راحت ترید یا لهجه بریتانیایی؟

اگر بیشتر کلاس های پیش زمینه ای اخذ این مدارک را با زبان بریتانیایی آموخته اید و شناخت کافی از لهجه بریتانیایی یا استرالیایی دارید، بهتر است در آزمون IELTS شرکت کنید چراکه لغات و لهجه ای آزمون گرایش بیشتری به سمت لهجه بریتانیایی دارد اما اگر اکثر فیلم های هالیوودی را دنبال کرده و از لهجه آمریکایی خوشتان می آید بهتر است در آزمون TOEFL شرکت کنید.

. آیا می توانید زبان انگلیسی را تایپ بنویسید؟

در ادامه به تفاوت های بین تافل و آیلتس می پردازیم اما اولین تفاوت این دو در آزمون های آن است. اگر توانایی تایپ پاراگراف های طولانی را دارید تافل بهترین گزینه است اما اگر سرعت نوشتار انگلیسی تان پایین است شدیدا توصیه میکنیم IELTS را انتخاب کنید چرا که در این آزمون بیشتر نوشتار دستی اهمیت دارد تا تایی.

. آیا زمان تمام کردن آزمون برایتان مهم است؟

اگر حین آزمون استرس بالایی دارید و می خواهید این کابوس هرچه زودتر تمام شود بهتر است IELTS را انتخاب کنید چراکه این آزمون حدودا ۲ ساعت و ۴۵ دقیقه طول می کشد اما آزمون TOEFL حدودا ۴ ساعت به طول می انجامد. با این حال زمان کمتر به معنی آزمون آسانتر نیست!

. آیا از پاسخ دادن به سوالات متعدد و مختلف خسته می شوید؟

آزمون تافل اکثرا از سوالات چهار گزینه ای تشکیل شده است. اما از سویی دیگر آزمون آیلتس دارای انواع مختلف سوالات نظیر چهار گزینه ای، جای خالی، انطباقی و … است. پس اگر با سوالات تستی احساس راحتی نمی کنید آزمون TOEFL را فراموش کنید.

. آیا در نکته بردار خوبی هستید؟

نکته برداری برای شرکت در هردو آزمون IELTS و TOEFL اهمیت بالایی دارد اما این کار در آزمون TOEFL نمود بیشتری پیدا می کند. همانطور که در ادامه خواهید خواند، بخش Listening آزمون تافل تکیه بسیاری یادداشت نکات برای پاسخ به سوالات دارد. اما در آزمون IELTS از داوطلب درخواست می شود تا حین گوش دادن به سوالات پاسخ دهد.

تفاوت آیلتس با تاقل - آزمون آیلتس - آزمون تافل

تفاوت های اصلی IELTS و TOEFL

TOEFL: این آزمون ۳تا۵ بخش خواندنی دارد که هرکدام ۲۰ دقیقه زمان خواهد داشت و وسوالات آن تستی خواهد بود.

IELTS: این آزمون ۳ بخش خواندنی با زمان ۲۰ دقیقه ای برای هرکدام خواهد داشت اما سوالات آن به صورت جای خالی، تستی یا انطباقی خواهد بود.

Listening

بیشترین تفاوت این دو آزمون در بخش گوش دادن خواهد بود؛ در آزمون تافل داوطلب به صوت ۴۰ تا ۶۰ دقیقه از گفتگوی اکادمیکی یا سخنرانی گوش می دهد و از آن نکاتی را یادداشت می کند تا بعدا در پاسخ به سوالات تستی از آنها استفاده نماید.

اما در آزمون آیلتس دامنه سوالات گسترده است و داوطلب مادامی که به صوت گوش می دهد باید به سوالات پاسخ دهد.

Writing

در آزمون تافل نوشتن توسط کامپیوتر انجام می شود و داوطلب با ۵ پاراگراف ۳۰۰ تا ۳۵۰ کلمه ای را در آزمون تایپ نماید. نکته برداری نیز اهمیت بالایی دارد چراکه داوطلب باید از پاراگراف هایی که در اختیارش قرار می دهند نکته برداری کرده و با استفاده از آنها و در همان موضوع پاراگراف جدیدی را تایپ نماید. گاهی اوقات نیز از داوطلب درخواست می شود تا با استفاده از نکاتی که یادداشت کرده پاراگرافی ۱۵۰ تا ۲۲۵ کلمه ای بنویسد که حاوی نکات پاراگرافی که خوانده و صوتی که گوش خواهد داد باشد.

اما در آزمون آیلتس از داوطلب خواسته می شود که پاراگراف کوتاه ۲۰۰ تا ۲۵۰ کلمه ای را بنویسید. دومین سوال مربوط به نوشتار توضیح و خلاصه عکسی است که به او نشان داده می شود، عکس هایی که حاوی جداول، نمودارها و اطلاعات تحلیل شده هستند.

Speaking

در بخش صحبت کردن هم این دو آزمون با هم تفاوت دارند. در آزمون TOEFL از داوطلب خواسته می شود تا جواب سوالات شش گانه این آزمون را ضبط کنید که هر سوال ۴۵ تا ۶۰ ثانیه زمان دارد و کل بخش صحبت کردن در این آزمون ۲۰ دقیقه زمان می برد.

اما در آزمون IELTS قضیه کاملا متفاوت است. در این آزمون سوالات مربوط به این توانایی حدود ۱۲ تا ۱۴ دقیقه طول خواهد کشید و داوطلب مقابل آزمون گیرنده صحبت می کند. در این آزمون برای شروع مکالمه کوتاهی بین آزمون گیرنده و داوطلب برقرار شده که با پاسخ