نظریه های ترجمه

ترجمه تخصصی

چنانچه به دنبال ترجمه تخصصی متون انگلیسی خود هستید، این را بدانید تنها چند ترفند و نکته هست که باید به آنها دقت کنید. ترجمه انگلیسی به فارسی کار سختی است اما تمرین و دانستن میان بُر ها و تاکتیک های ترجمه کار شما را چند برابر راحت تر می کند. ترجمه تخصصی، اصول و روند خاص خود را دارد که در اینجا شما را با این اصول آشنا خواهیم کرد. این آموزش برای کسانی است که آماتور هستند و نیاز است که مراحل ترجمه تخصصی را یاد بگیرند تا بتوانند در ترجمه انگلیسی به فارسی، متنی روان و شیوا بوجود بیاورند. گام های ترجمه تخصصی را در پایین برای شما آورده ایم.

استخراج لغات تخصصی

 اولین گام و راه حلی که به ذهن کسانی که می خواهند ترجمه تخصصی انجام دهند استفاده از گوگل ترنسلیت است. این کار اشتباه ترین راه حل ممکن است. شاید گوگل ترنسلیت در بعضی مواقع جمله ها و کلمات را درست برای شما ترجمه کند اما در هنگام برخورد با ترجمه تخصصی بیشتر اوقات متن ترجمه شده ی آن خنده دار و غلط است. برای ترجمه تخصصی شما می بایست تا حدی با لغات تخصصی و معادل های درست آن در آن تخصص آشنایی داشته باشید. برای همین گام اول درآوردن لغت های تخصصی متن انگلیسی است. این را بدانید اطلاعاتی که در اختیار گوگل ترنسلیت داده می شود بسیار محدود است برای همین در ترجمه تخصصی نمیتواند شیوه مناسبی باشد. با یک مثال این مساله را برای شما روشن می کنیم. هر کلمه در انگلیسی معانی مختلفی می تواند داشته باشد. یک معنی عمومی و کلی و برای رشته های مختلف معنی های مرتبط دیگری را دارد. اما گوگل تنها معنای عمومی و کلی آن را به شما می دهد و اصلا مناسب متون تخصصی نیست. کلمه ی development به معنای گسترش است، اما در معماری به معنای توسعه و در روانشناسی به معنای رشد می باشد. همانطور که دیدید در ترجمه تخصصی معنای کلمه بستگی به تخصص و رشته دارد.

ترجمه متون تخصصی

ترجمه متون تخصصی

ترجمه متون تخصصی

کافیست در معنی چند اصطلاح و کلمه ی تخصصی دقت نشود. همین باعث می شود که بار علمی و اعتبار ترجمه پایین بیاید و در اصل کاری برای انتقال درست مفاهیم نکرده اید. حال شاید از خود بپرسید چگونه اصطلاحات را درست معنی کنیم.

یکی از این راهها استفاده از دیکشنری تخصصی رشته هاست. این دیکشنری، معانی مورد استفاده و متداول در تخصص را در اختیار شما قرار می دهند. این دیکشنری ها هم به صورت آنلاین و هم به صورت کتاب و جزوه قابل تهیه کردن هستند.

در صورتیکه از کتاب و دیکشنری آنلاین استفاده می کنید، این را در نظر دا